Programa

Dimarts, 04 octubre 2016

Torre Bellesguard i Park Güell

15:00 Recepció oficial a la Torre Bellesguard
15:30 Visites a la Torre Bellesguard
17:30 Visites al Park Güell
19:30 Fi de les visites
18:30 Sessió congressual a la Filmoteca de Catalunya:
18:30 Teresa Iribarren Donadeu (Barcelona) Antoni Gaudí i Àngel Guimerà al Park Güell Projecció de la pel·lícula "La reina joven" (Magí Murià, 1916) / Presentador: Marià Marín Torné
Nicolas Descharnes (Perré, Azay le Rideau, França) Dalí, en defensa de Gaudí Projecció del noticiari “Conferencia de Salvador Dalí en el Parque Güell de Barcelona" (NO-DO, 1956) / Presentadors: Esteve Riambau Möller i Octavi Martí Coll

Dimecres, 05 octubre 2016

Universitat de Barcelona – Paranimf i Aula Magna de l'Edifici Històric

09:00 Benvinguda del Comitè Organitzador: Lourdes Cirlot Valenzuela, vicerectora de la Universitat de Barcelona Pere Jordi Figuerola Rotger, cofundador de The Gaudí Research Institute Cerimònia inaugural a càrrec dels membres del Comitè d'Honor
09:45 Parlaments de la Presidència d’Honor: Benedetta Tagliabue (Barcelona) L’arquitectura de Gaudí i Enric Miralles Presentador: Pere Jordi Figuerola Rotger Josep M. Martí Bonet (Barcelona) Espiritualitat i ciència al nou espai Gaudí del Museu Diocesà de Barcelona Presentador: Pere Jordi Figuerola Rotger Jordi Bonet Armengol (Barcelona) Últims fets documentats d’Antoni Gaudí Presentador: Pere Jordi Figuerola Rotger
10:45 Pausa per cafè
11:00 Inauguració exposició fotogràfica: Manel Armengol Gaudí fotografiat per Manel Armengol Presentadora: Lourdes Cirlot Valenzuela
11:15 Tokutoshi Torii (Kanagawa, Japó) Enigma d’un càlcul de Gaudí sobre la col·lecció fotogràfica de Jean Laurent
12:00 Josep Maria Tarragona Clarasó (Barcelona) Desvelant una obra inèdita de Gaudí Presentador: Pere Jordi Figuerola Rotger
12:45 Alberto T. Estévez (Barcelona) La reconstrucció de la casa Graner desde el Park Güell i Bellesguard Presentador: Manuel Medarde Sagrera
13:30 Fí de la sessió matinal
15:30 Lourdes Cirlot Valenzuela (Barcelona) Aproximació personal a l'obra de Gaudí: llibres i textos de Juan-Eduardo Cirlot Presentadora: Rosa Maria Subirana Rebull
16:15 Adolfo Sotelo Vázquez (Barcelona) Antoni Gaudí a Papeles de Son Armadans Presentadora: Lourdes Cirlot Valenzuela
17:00 Xavier Jové (Figueres) Gaudí a color: Retrat inèdit María José Adserias Garriga (Barcelona) Narcís Bardalet Viñals (Girona) El mètode d'identificació fotogràfica per tècniques forenses / Presentador: Manuel Medarde Sagrera
17:45 Pausa per cafè
18:15 Manuel Medarde Sagrera (Barcelona) Pere Jordi Figuerola Rotger (Barcelona) Marià Marín Torné (Barcelona) Proyectos emprendidos por The Gaudí Research Institute y presentación de imágenes inéditas del taller de Gaudí en la Colonia Güell / Presentador: Rainer Graefe
18:45 Jorge Fernández González (Santa Elena de Jamuz) Gaudí a Jiménez de Jamuz Presentador: Fernando Lucio Santos
19:00 Arnold Walz (Stuttgart, Alemanya) Forma i producció: el diseny i la construcció en Gaudí, i el diseny i la producció digital en la actualitat / Presentador: Carlos Martínez (IMF Business School)
19:30 Shelly Krishina Tsang (Pequín, Xina) La visió des de la Xina de Gaudí i la cultura occidental / Presentador: Carles Esteve Canals Roura
20:00 Concert de piano: Marina Rodríguez Brià El piano al temps de Gaudí Presentador: Lourdes Cirlot Valenzuela
Sessió congresual a la Filmoteca de Catalunya:
18:30 Toni Orensanz (Falset) L'Any d'Eduard Toda Güell, un reusenc polièdric Projecció del documental "Les set vides d'Eduard Toda" (Ramon Masip, Toni Orensanz i Manel Vinuesa, 2016) / Presentadora: Montserrat Caelles Bertran
Ana María Ferrin (Barcelona) Gaudí al Park Güell. Misteris i Secrets /Projecció de la pel·lícula "Antoni Gaudí, una visió inacabada" (John Alaimo, 1974) Presentador José Manuel Almuzara Pérez
21:15 Fí de la jornada congresual

Dijous, 06 octubre 2016

Universitat de Barcelona – Aula Magna de l'Edifici Històric

09:00 Luis Gueilburt (Barcelona) La deu d’aigua Sarva, com aprofitar els recursos hídrics a l’obra de Gaudí i al Park Güell / Presentador: Josep Maria Tarragona Clarasó
09:45 Conrad Kent (Delaware, Estats Units) Park Güell: en l’equilibri del secular i el sagrat / Presentadora: Rosa Maria Subirana Rebull
10:30 Pausa per cafè
11:00 Maria Antonietta Crippa (Milà, Itàlia) La continuïtat de les formes i la fluïdesa de l'espai en el diàleg de Gaudí amb la història i la natura / Presentador: Joan Ramon Triadó Tur
11:45 Mª Eugenia García Bermejo (Madrid) Un text sobre la preservació del banc ondulat del Park Güell
12:30 Beatrix Froïs (Innsbruck) La forma segueix a la llum? La volta catalana a la Torre Bellesguard! / Presentador: Manuel Medarde Sagrera
13:15 Fí de la sessio matinal
15:00 Manuel Medarde Sagrera (Barcelona) Esteban Galindo López (Barcelona) Bellesguard, vint segles d’història Presentadora: Anna Mollet Guilera
15:45 Genís Àvila Casademont (Barcelona) Els pinacles de Bellesguard i el Park Güell, ànimes bessones Presentadora: Anna Mollet Guilera
16:30 Guillem Carabí Bescós (Barcelona) Gaudí vist a través de la secció vertical de Bellesguard Presentadora: Anna Mollet Guilera
17:15 Pausa per cafè
17:45 Pia Subias Pujadas (Barcelona) Les arts industrials del foc i del ciment a Bellesguard, transmissores del pensament de Gaudí Presentadora: Anna Mollet Guilera
18:30 Anna Mollet Guilera (Barcelona) La conservació i gestió de Bellesguard Presentador: Manuel Medarde Sagrera
19:15 Fí de la jornada congressual

Divendres, 07 octubre 2016

Universitat de Barcelona - Aula Magna de l'Edifici Històric

09:00 Anton Lyubimkin (Moscou, Rússia) Variants del disseny en la planificació de l’església de la Colònia Güell Presentador: José Manuel Almuzara Pérez
09:20 Verena Darnai (Bregenz, Àustria) Preguntes sense resposta i enigmes sense resoldre de l’església de la Colònia Güell Presentador: José Manuel Almuzara Pérez
09:40 Katja Lyubimkina (Moscou, Rússia) Nous estudis sobre la llum de dia i el color en l’església de la Colònia GüellPresentador: José Manuel Almuzara Pérez
10:00 Leonid Demjanov (Moscou, Rússia) De la maqueta de cordes a l’arquitectura de pedra: estructures de maó i pedra a l’església de la Colònia Güell Presentador: José Manuel Almuzara Pérez
10:20 Rainer Graefe (Innsbruck, Àustria) L’arquitecte Friedrich W. H. Gösling (1837-1899): un Gaudí alemany? Presentador: José Manuel Almuzara Pérez
11:00 Pausa per cafè
11:30 David Agulló Galilea (Barcelona) L’empremta gaudiniana a l’antic Hospital Mental de Sant Boi de Llobregat / Presentador: Josep Maria Tarragona Clarasó
12:15 Joan M. Seguí, Albert Samper i Blas Herrera (Universitat Rovira i Virgili) : Anàlisi geomètric i astronòmic a través de la rosassa de la Façana de la Nativitat de la Sagrada Família Genaro González, Albert Samper i Blas Herrera (Universitat Rovira i Virgili) : Geometria de l’arc d’accés del Palau Güell / Presentador: Pere Jordi Figuerola Rotger
13:00 Fí de la sesió matinal
15:00 Nicolas Descharnes (Perré, Azay le Rideau, França) Gaudí i Dalí: l’ascensió espiritual a geni / Presentador: Marià Marín Torné
15:45 Jan Molema (Delft, Holanda) Gaudí, ous i torres / Presentadora: Rosa Maria Subirana Rebull
16:30 Berthold Burkhardt (Braunschweig, Alemanya) La UNESCO i la gestió dels monuments i del seu entorn per a la seva preservació: el grup de seguiment d'ICOMOS per a les obres d'Antoni Gaudí / Presentador: Pere Jordi Figuerola Rotger
17:15 Pausa per cafè
18:15 Conclusions i cloenda del Congrés: Marià Marín Torné (The Gaudí Research Institute, Barcelona) Pere Jordi Figuerola (Gaudí Research Center, Shanghai, Xina) Lourdes Cirlot Valenzuela, vicerectora de la Universitat de Barcelona
19:00 Fí del congres

Inscriu-te ara